Најголем пресврт во историјата на Тандерс (Видео)

Оклахома Сити тандерс славеше на гостувањето кај Бруклин нетс со 114:112, иако по три четвртини игра губеше со 18 поени разлика, а во еден момент домашните имаа предност и од 23 поени. Човекот за пресврт беше Пол Џорџ, кој уфрли 47 поени, еден помалку од неговиот личен рекорд, дури во последната четвртина.

Сензационалната игра на Џорџ во последните 12 минути беше комплетирана со тројка за водство и победа на 3,1 секунди до крајот. Тандерс имаат четири победи по ред, но оваа беше историска, бидејќи е направна со најголем пресврт во постоењето на клубот.

„Чувствував дека ми оди шутот и го искористив тоа. Момците ми додаваа и ми викаа да продолжам да шутирам“, рече Џорџ.

Придонес даде и Расел Вестбрук, кој го направи 108-миот трипл-дабл во кариерата, со што го надмина Џејсон Кид на третото место на вечната листа.