Не само Милан,„црната серија“ ја прекина и Игуаин (видео)

Милан беше подобар од Спал со конечни 2-1, во мечот кој се одигра во рамките на 19. коло во Серија А. „Росонерите“ ставија крај на серијата од четири меча без подогок, а вечерва постигнаа два гола.

Гостите ги шокираа присутните на „Сан Сиро“ откако Петања им донесе водство по само 13 минути игра. Но, избраниците на Џенаро Гатузо експресно одговорија, а Кастилјехо беше човекот кој постигна голот за Милан по 396 минути пост.

За освојуање на значајните три бода, погодокот го постигна Гонзало Игуаин во 64-тата минута од мечот, а Аргентинецот ќе го памети овој меч. Популарниот „Пипита“ после 10 натпревари во дресот на Милан се запиша во листата на стрелци, а воедно овој гол беше негов шести сезонава во Серија А.

Милан е сега петти на талебата со 31 бода, додека Спал се наоѓа на само четири бода од црвената зона по 19 одиграни натпревари во италијанскиот шампионат.