Нема одмор, нови мечеви во Шпанија, Италија, Германија и Франција

Иако викендот само што го испративме, започнуваат нови возбудувања во четири од петте најсилни лиги во Европа. Првенствени мечеви денеска ќе се играат во Шпанија, Италија, Германија и Франција, а единствено во Англија е период за куп-мечеви.

Во Серија А вечерва се игра само еден натпревар, но тој привлекува посебно внимание. Интер ја пречекува Фиорентина. „Нераѕурите“ имаат 7, а гостите се со 10 бода досега. Во Шпанија ќе има три дуели. Атлетико Мадрид очекува да влезе во победничка низа. „Јорганџиите“ се домаќини на Уеска, Сосиедад игра против Рајо Валјекано, а Еспањол е домаќин на Еибар.

Со натпреварите Монако – Анже и Нант – Ница почнуваат новите возбудувања во Франција, каде што вечер играат и Тулуз – Сент Етјен. Најмногу средби ќе има во германската Бундеслига. Шампионот Баерн Минхен во дуелот против локалниот ривал Аугсбург треба да освои нови три бода. Вечерва играат и Вердер Бремен – Херта, Фрајбург – Шалке и Хановер – Хофенхајм.

Најдобрите екипи во Англија своите натпревари ги започнуваат во Лига купот. Вечерва се играат дури 10 средби, а најпривлечни се тие каде што играат гигантите од Манчестер. Јунајтед е домаќин на Дерби, додека „граѓаните“ за ривали го имаат Оксфорд јунајтед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести