Нема застој за Левандовски – Баерн и Јувентус се први осминафиналисти во ЛШ (Видео)

Роберт Левандовски не сопира со голови во Лигата на шампионите. Вечерва го постигна шестиот во овој циклус за Баерн против Олимпијакос, во меч што заврши со победа на домаќините од 2:0.

Полскиот репрезентативец беше прецизен во 69-тата минута, а Баерн е првиот осминафиналист во Лигата на шампионите. Популарниот Лева има серија од 4 меча на кои дава барем еден гол, а ја тресеше мрежата на Олимпијакос трипати, на Тотенхем двапати и на Црвена ѕвезда еднаш.

Вториот гол беше дело на Иван Перишиќ во 89-тата минута во мечот од четвртото коло во фазата по групи. Баерн е прв и недостижен во групата Б со максимални 12 бодови, а Олимпијакос остана последен само со еден бод.

Пласман во осминафиналето обезбеди и Јувентус по новата идентична победа од 2:1 против Локомотив. Гостите од Торино поведоа со голот на Арон Ремзи во четвртата минута, иако сè уште стои дилемата дали тој или Кристијано Роналдо беше стрелец.

Домаќините израмнија брзо, веќе во 12-тата минута, а повторно како и на претходниот меч во Торино, мрежата на Јувентус ја затресе Алексеј Миранчук.

Во самиот финиш Даглас Коста погоди за победа на гостите, кои сега се недостижни за денешниот ривал и ќе играат во нокаут-фазата, веројатно заедно со Атлетико Мадрид.

Јувентус по четири одиграни натпревари е лидер во групата Д со 10 бода, пред Атлетико Мадрид со 7, но и меч помалку. Локомотив има 3 бода од 4 меча и е пред фенерџијата Баер Леверкузен, кој е без бодови на досегашните три одиграни натпревари.