Ноле е најдобар, на ниво е на Џордан и Али

Поранешниот освојувач на седум Гренд слем турнири, Мац Виландер, не штедеше пофални зборови за Новак Ѓоковиќ. Некогашниот шведски тенисер вели дека популарниот Ноле веројатно е подобар и од Рафаел Надал и од Роже Федерер, иако има помалку Гренд слем титули од нив двајца.

„Ѓоковиќ игра на највисоко можно ниво. Дали е подобар од Надал и Федерер? Најверојатно. Неверојатно е како успева толку комплицирани работи да ги направи да бидат едноставни. Не постои слабост во неговата игра. Тој е како жив ѕид. Невозможно е да се помине. Тој е најдобриот спортист кој играл тенис. Го ставам во ранг на Мајкл Џордан и Мохамед Али. Тука може да го додадам и Јусејн Болт“, вели Виландер за Ѓоковиќ.

Популарниот Ноле минатата недела триумфираше на Отвореното првенство на САД и стигна до 14-тата Гренд слем титула во кариерата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести