Новицки назад на паркетот кон крајот на ноември

Кошаркарот на Далас маверикс, Дирк Новицки, најави враќање на терените за околу три недели, односно кон крајот на ноември. Ветеранот закрепнува од повреда на зглобот на десната нога, која претходно ја санкционираше. По операцијата, тој полека напредува со закрепнувањето, па наскоро ќе добие шанса да го запише својот прв настап сезонава.

Новицки сѐ уште нема заиграно во својата 21-ва сезона во кариерата како член на Далас, а неговото враќање ќе внесе дополнителна мотивација во тимот. Во изминатиов период, составот на Рик Карлајл доби нов лидер. Лука Дончиќ ја презеде одговорноста и засега блеска со своите игри, иако Далас не имресионира по првите 11 натпревари, во кои имаат само три победи и осум порази.

 

- Оглас -

Најнови вести