Нзонзи и Џеко за трето место на Рома

Со првиот гол на Стивен Нзонзи како играч на Рома во италијанската лига, и погодокот на Един Џеко во финишот, Рома славеше со 2:0 на гостувањето кај Емполи. За Рома, ова е трета победа по ред, и привремено се искачија на трето место на табелата.

Римскиот тим за првпат од април наваму, успеа да постигне повеќе од еден гол на гостување. Црната серија почна после еден меч со СПАЛ, а токму тој клуб е наредниот противник на Рома во Серија А.

Емполи имаше убава прилика да изедначи на 1-1, но во 58 минута, Капуто не реалзираше пенал. Од последните четири пенали досудени против Рома, само еден беше претворен во гол, а три беа утки.

Со голот на Џеко, за „волчицата“ заврши серијата од четири гола по ред дадени од прекин.

- Оглас -

Најнови вести