Обамејанг го предводи нападот на Габон, а татко му цела репрезентација

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, ќе соработува со неговиот татко Пјер Франсоа во репрезентацијата на Габон. Франсоа е назначен за нов селектор на габонската селекција, а негов помошник ќе биде еден од најполуларните некогашни фудбалери на оваа земја, Даниел Кузaн.

Пјер Франсоа Обамејанг на клупата го наследи шпанскиот стратег Хозе Антонио Камачо, а негова прва цел и задача во националниот состав ќе биде да го однесе Габон на следното континентално првенство, африканскиот Куп на нации. На селекторското столче ќе дебитира кон средината на октомври, во квалификацискиот меч против Јужен Судан.

- Оглас -

Најнови вести