Оваа Англија е како Германија

Поранешниот капитен на германската репрезентација, Филип Лам верува дека Англија има селекција за високи дострели. Лам ги следел мечевите на „Гордиот Албион“ на Светското првенство во Русија и забележал дека нивната игра била слична на таа која ја имала Германија од пред неколку години.

„Кога ќе ги видите на теренот ќе видите дека се работи за добро функционален тим. Мислам дека имаат добри шанси за повторно да направат успехна големо натпреварување. Англија има млад состав. Сите играчи созреваат со тимот, а се создава и добар дух. Тоа се работи кои гарантираат успех“, вели Лам.

Некогашниот германски фудбалер се присетува дека Германија беше на третото место во 2006 и 2010 година, пред да стане светски првак во 2014 година. Сега истото се предвидува на Англија, која летово на Мундијалот во Русија загуби во полуфиналето од Хрватска.

- Оглас -

Најнови вести