Палмер со четири гола сам го победи Брајтон, Арсенал со голови во продолжението до победа (Видео)

Фудбалерот на Челзи, Кол Палмер, направи неверојатен подвиг, откако со четири гола уште во првото полувреме ја водеше својата екипа до победата од 4-2 против Брајтон. Голот за водство на гостите уште во седмата минута, кој беше дело на Руте, како само да го налути Палмер, кој успеваше да погоди во 21-вата, 28-мата, 31-вата и 41-вата минута.

Во меѓувреме, Балеба во 34-тата минута успеа да намали на 3-2 за Челзи. „Сините“ од „Стемфорд бриџ“ со оваа победа се искачија на третата позиција на табелата во Премиер лигата со бод помалку од лидерскиот двоец, Манчестер сити и Арсенал.

Вистинска драма се случуваше на мечот помеѓу Арсенал и Лестер, откако домашните имаа водство од два гола разлика, а потоа во судиското продолжение дојдоа до победата. „Топчиите“ со головите на Мартинели во 20-тата и на Тросар во 45-тата минута дојдоа до сигурни 2-0 против Лестер и се чинеше дека лесно ќе дојдат до победата.

Сепак, гостите не мислеа така, па со головите на Џејмс Џастин во 47-мата и 63-тата минута дојдоа до израмнување, 2-2. Победата на Арсенал дојде во судиското надополнување на времето, откако најпрво Леандро Тросар погоди во 94-тата минута, а Каи Хаверц во 100-тата минута само ја потврди победата на Арсенал.