Партизан двапати водеше, а на крајот прими „петарда“ од Феенорд, кој постави и рекорд (ФОТО)

Екипата на Партизан е пред елиминација во Конференциската лига откако на првиот натпревар, и тоа на домашен терен, изгубија со 2:5 од Феенорд.

Иако Црно-белите во два наврати водеа, и тоа со головите на Бибрас Натхо (13′, 1:0), како и Немања Јовиќ (46′, 2:1), холандскиот великан не се откажа.

Најпрвин со голот на Јенс Торнстра за првпат израмни во 20-тата, а второто реми дојде во 52-рата минута благодарение на погодокот на Сириел Десерс. Лутсраел Гертрида (64′) му донесе целосен пресврт на гостинот, а печат на победата стави Луис Синстера во 71-вата минута.

Втор гол на оваа средба постигна Торнстра во 77-мата минута и со тоа ги реши сите дилеми околу победникот, а најверојатно и околу тимот што ќе се пласира понатаму.

Феенорд ја надмина бројката од 26 голови во европските натпреварувања за оваа сезона и сега постави нов клупски рекорд, кој може да биде подобрен и во реваншот.

Рома, пак, со голот на Сержо Оливеира си обезбеди мирен реванш на „Олимпико“ откако го совладаа Витесе со 1:0.

Најнеизвесен ќе биде возвратниот дуел меѓу ПАОК и Гент, каде што по првата средба, тимот од Грција има предност од 1:0 со голот на Јасмин Куртиќ.

Сите реванш-средби од ова натпреварување се играат за седум дена.