Питсбург губеше со 3-0, а потоа „патките“ го налутија Гентзел

Пистбург пингвинс славеше на гостувањето кај Анахејм дакс со висони 7-4. Пингвините ја остварија 25-тата победа со пресврт, откако по воведните 20 минути се најдоа во негатива од три гола.

Сепак, за помалку од 12 минути во втората третина, Пистбург успеа да се врати резултатски, пред Силфверберг да им донесе нова предност на „патките“. Но, до сензационалната победа „пингвините“ дојдоа откако во решавачкиот период го погодија голот на домаќинит ево четири наврати, а Џејк Гентзел го запиша хет-трикот со последниот гол на средбата.

Калгари флејс се зацврсти на врвот во Западната конференција, откако ноќеска со победа од 4-3 над „пантерите“ од Флорида го запишаа четвртиот последователен триумф, вкупно 29-ти сезонава.

Домаќините на стартот од втората третина беа во негатива од два гола, но тоа за нив не беше проблем бидејќи брзо го свртеа резултатот во своја корист, а Даданов доцна го постигна третиот гол за Флорида, па поразот беше неизбежен.