Полјаците во трилер меч подобри од САД – Ќе го бранат мундијалското злато

Полска со 3-2 во сетови ги совлада Соединетите Американски Држави и си овозможи да го брани златото од пред две години. Во финалето ги чека Бразил, а до таму стигнаа по маратонската борба со Американците која траеше речиси три часа.

Полска поведе во првиот сет со 25-22, за потоа САД да освои два сегменти по ред и да го сврти резултатот во нивна корист. Во четвртиот сет се виде доминацијата на Полска, ремизираа по освоениот сет со 25-20, а потоа го добија и решавачкиот сет со 15-11.

Полска ќе се бори за второто злато во своето четврто финале, а Бразил шести пат ќе се појави на финална пресметка во обид да ја освои четвртата титула. САД и Србија ќе се борат за бронзата, односно третото место.

Мечот САД – Србија е закажан за 17 часот, додека финалето Полска – Бразил ќе се игра во вечерниот термин од 21.15 часот.

- Оглас -

Најнови вести