Порте го цени Вардар: Не се станува случајно шампион на Европа

Десниот бек и капитен на Монпелје, Валентин Порте очекува тежок меч против Вардар, во дербито на првото коло во Лигата на шампионите.

Денеска во салата „Рене Буњол“ од 17,30 часот ќе играат двата последни европски прваци. На актуелниот шампион Монпелје гостин ќе му биде Вардар, најдобриот европски состав од 2017 година.

„Вардар е искусен состав, иако имаше промени во играчкиот кадар. Беа шампиони во 2017 година и полуфиналисти во последното издание на Лигата на шампионите. Тешко ќе биде, погледнете им ги резултатите и успесите“, вели Валентин Порте.

Токму тој беше еден од главните „виновници“ за поразот на Вардар во Келн, на последниот фајналфор. Постигна дури 8 голови во полуфиналната пресметка против нашиот првак и беше најефикасен на теренот во победата на Монпелје од 28:27.

Францускиот состав потоа ја освои и шампионската круна и денеска е фаворит против Вардар, во премиерниот дуел од А групата во Лигата на шампионите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести