Порторико ја шокира Литванија и се пласира на ЛОИ, познати се сите групи на турнирот

Кошаркарите на Порторико се последните кои го визираа своето место на Летните олимписки игри во Париз. Во последниот меч од квалификациите, Порторико на домашен терен во Сан Хуан со 79:68 ја победи Литванија и направи големо изненадување. Порторико е на ЛОИ за првпат точно по 20 години бидејќи немаше настап на Игрите уште од 2004 година во Атина.

Противници на Порторико во групната фаза ќе му бидат Јужен Судан, Србија и САД. Тоа значи дека уште во групата ќе има шоу и дуел меѓу Србија и САД. Во останатите групи ќе играат:

Група А: Австралија, Грција, Канада, Шпанија.

Група Б: Франција, Германија, Јапонија, Бразил.

Во нокаут-фазата ќе поминат најдобрите две селекции од сите три групи, плус двете најдобро третопласирани. Игрите во Париз ќе започнат на 24 јули, а кошаркарскиот турнир стартува три дена подоцна.

- Оглас -

Најнови вести