По 173 дена од срцевиот удар, Ериксен почна да тренира!

Одлична вест која ги стопли срцата на многу љубители на фудбалот, данскиот фудбалер Кристијан Ериксен повторно тренира!

Пред 173 дена Ериксен колабира на теренот за време на мечот Данска – Финска од ЕВРО 2020 и лекарите одвај се изборија за неговиот живот. На Данецот му беше вграден дефибрилатор, па поради тоа веќе не смее да игра во Италија, иако е под договор со Интер до крајот на јуни 2024 година и од ФИФА добива плата од 7 милиони евра годишно, колку што му е договорот со Нераѕурите.

Се шпекулира дека во следната сезона би можело да заигра за Ајакс, но во моментов Ериксен тренира со персонален тренер во тренинг-центарот на Оденсе Болдклуб и тоа е прв конкретен чекор кон негово враќање на терените.

Ериксен во јуниорските денови играше за Оденсе, од каде што премина во Ајакс во 2009 година. Потоа беше член и на Тотенхем и Интер.

- Оглас -

Најнови вести