Познат е датумот на одржување на боксерскиот меч на векот

Долгоочекуваниот боксерски спектакл и меч за обединување на титулите во тешка категорија меѓу Олександр Усик и Тајсон Фјури конечно го доби датумот и местото на одржување.

Борбата на столетието, како што ја нарекуваат медиумите, и официјално е закажана за 17 февруари 2024 година во Ријад, Саудиска Арабија.

Првичниот датум за борбата за обединувањето на шампионските појаси беше закажана за 23 декември, но поради мечот на Тајсон Фјури со Франсис Нгану, кој се одржа минатиот месец, мечот е презакажан за идната година со цел боксерот да добие време да ги санира повредите и да може да се подготви со пресметката со Усик.

 

- Оглас -

Најнови вести