Промашија пенал во последната секунда за да направат сензација на ЛОИ (Видео)

Ракометарите на Бахреин пропуштија шанса да го шокираат актуелниот светски вицепрвак Шведска, во првото коло од олимпискиот турнир.

Шведска беше апсолутен фаворит за победа и добро започна и по само 10-тина минути имаше водство од 10:5. Сепак, Бахреин не само што не се предаде, туку до полувремето успеа да направи целосен пресврт и по 30 минути, азијската репрезентација имаше предност од 18:16.

Бахреин го контролираше резултатот во текот на целото второ полувреме, а Шведска постојано беше во заостанување од 1-2 гола. На шест минути до крајот, Бахреин водеше со 31:29, кога започна драмата. На две минути до крајот беше 31:31, а Бахреин потоа ја загуби топката, за Шведска во контра напад да стигне до првото водство во второто полувреме од 32:31.

Бахреин го имаше последниот напад, а судиите буквално во последната секунда досудија пенал. Аутсајдерот имаше шанса да стигне до реми, но шведскиот голман го одбрани ударот од 7 метри и Шведска на крајот победи минимално, спречувајќи го првото големо изненадување на ракометниот турнир.

Драматично беше и на дербито меѓу Германија и Шпанија, а на крајот Црвената фурија се радуваше со 28:27. Двете екипи во текот на мечот имаа максимална предност од три гола, а во финишот се влезе со 26:26. Германија поведе со 27:26, но потоа Шпанците со добра одбрана и прецизни два напади успеаа да направат пресврт и да победат со 28:27.

Во останатите мечеви кои се одиграа на ракометниот турнир: Норвешка – Бразил 27:24, Франција – Аргентина 33:27.