Првата гостинска победа за Кочов е против „неговиот“ Вардар

МЗТ Скопје Аеродром без поголеми проблеми дојде до својата прва гостинска победа сезонава, славеше со 102:72 против Вардар, клубот од кој во МЗТ дојде тренерот Ѓорѓи Кочов. Ова беше прв меч за Кочов како тренер против „црвено-црните“, клуб во кој ја заврши и играчката кариера.

До 14 минута, домашните беа рамноправни, имаа 32-33, а потоа МЗТ со серија од 13-0 отиде на плус 14, и го деморализираше противникот. Во третата четвртина, „штрковите“ заиграа на посакуваното ниво и направија предност од дури 30 поени разлика, па финишот беше само рутина.

Колото требаше да почне со дуел на Шкупи и Фени индустри, но средбата беше одложена, бидејќи во салата „Шабан Трстена“ не била направена потребната реконструкција на соблекувалните за официјалните лица и тимовите.

Чаирчани поставија монтажни тунели од соблекувална до терен, но другите технички обврски не ги исполниле и делегатот не дозволи да се игра. Шкупи има рок од 24 часа да ги среди проблемите, а новиот термин за одигрување на дуелот е утре од 13 часот.