Рајн Некар го доби дербито во ЛШ против Барселона

Филип Талески се радува на победата на Рајн Некар Левен против Барселона со 35-34 во првиот меч од групата А во Лигата на шампионите.

Нашиот репрезентативец не играше, но неговите соиграчи беа на висина на задачата и успеаја да го победат најтрофејниот ракометен тим на светот.

Германците имаа предност и од 6 погодоци, но на крајот славеа со минимален резултат.

Исланѓанецот Сигурдсон со 6 погодоци го предводеше домаќинот до првата и многу значајна победа во новата сезона во ЛШ. Грецки, Колбахер, Ларсен и Шмид постигнаа по пет голови.

Кај Барселона, но и на мечот, најефикасни со по 8 погодоци најрасположени беа Н`Гесан и Гомез.

- Оглас -

Најнови вести