„Ракетата“ го брка рекордот на Шукер а Севилја игра одличен фудбал и е најсериозен кандидат на Реал за титулата во Ла Лига (ВИДЕО)

Севилја го победи Атлетико Мадрид со 2:1 во големото дерби на Ла Лига од 18-то коло.

Како што пишувавме, Иван Ракитиќ во првото полувреме постигна навистина прекрасен гол кој беше неодбранлив дури и за Јан Облак.

Со овој гол, популарниот „ракета“ стигна до бројката од 56 погодоци во Ла Лига, и со тоа само Давор Шукер остана како најефикасен хрватски фудбалер во Шпанија.

Атлетико Мадрид израмни со голот на Фелипе во 33-та минута, додека победоносниот гол беше дело на Лукас Окампос во 89-та минута кој одлично се снајде по една мешаница.

По сето ова прикажано, Севилја останува најсериозен кандидат на Реал Мадрид за титулата во Ла Лига.

Тимот од истојмениот град сега има 37, додека кралскиот клуб е на чело со 42 бода, но и натпревар повеќе.