„Ракетата“ на Иван – Најдобар гол во второто коло од ЛШ (видео)

Во супер-пресметката на „Вембли“ помеѓу Тотенхем и Барселона (2-4) посведочивме на огромен број атракции, магични потези и прекрасни голови, но, погодокот кој го постигна Ива Ракитиќ за предност од 2-0 во корист на Барса, беше избран за најубав гол на колото во најелитното европско натпреварување.

Хрватот одлично ја проследи топката по неуспешниот шут на Кутињо, па од работ на казнениот простор ја зафати топката волеј и го матираше Љорис.

Во конкуренција за најубав гол беше и погодокот на фудбалерот на Бриж, Антоан Греневелд, кој на „Ванда метрополитано“ погоди од огромна далечина за 1-1 против Атлетико. Првиот од трите гола на Дибала беше избран за трет најдобар, додека слободниот удар на Нејмар за 6-1 против Црвена звезда е четврти најубав гол на колото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести