Реал повторно загуби на најтешкото гостување што го има во 21 век (Видео)

Севилја уште еднаш се покажа како најголем кошмар за Реал Мадрид кога мечот се игра на теренот на Андалузијците. Во меч на кој Реал можеше да стигне до првото место во Примера дивисион, Мадриѓаните загубија убедливо со 3-0 и останаа со еднаков број бодови како Барселона, но со послаба гол-разлика.

Во 21 век нема потешко гостување за Реал од тоа кај Севилја. За Кралскиот клуб ова беше 11-ти пораз во последниве 18 години на гости кај Севилја. На ниту еден друг стадион во светот Реал нема губено во овој век.

Дека нема што да бара Реал и на ова госстување, стана јасно уште по првото полувреме. Андре Силва погоди во 17-тата и во 21-вата минута за водство на Севилја, а дека трите бода ќе останат на „Рамос Санчес Пискуан“, беше потврдено во 39-тата минута, кога Бен Једер погоди за 3-0 на полувремето.

https://youtu.be/szlKB8v-hoc

Ова беше првпат во последните 15 години Реал да има заостанување од 3-0 на полувреме. Интересно е тоа што во ноември 2003 година тоа се случи исто против Севилја. Тогаш домаќините на „Рамос Санчес Пискуан“ по 45 минути, имаа предност од 3-0, а на крајот дуелот заврши 4-0. Вечерва Севилја реши да застане на трите погодоци од првиот дел.

Во вториот дуел, кој започна во 22 часот, Валенсија и Селта Виго ремизираа 1-1.

 

 

 

- Оглас -

Најнови вести