Реал покажа како ќе изгледа новиот „Сантијаго Бернабеу“ (Фото)

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез откри дека сериозно се размислува за реновирање на стадионот „Сантијаго Бернабеу“. Доколку се остварат најавите, домот на „кралскиот клуб“ ќе изгледа спектакуларно.

Од Реал Мадрид најавија дека ги чекаат потребните дозволи за да се започне со реализација на проектот, кој треба да биде финализиран до крајот на годината. Од клубот се надеваат дека ќе најдат и партнер кој ќе помогне во реконструкцијата, или некој спонзор кој подоцна ќе добие право за користење на одреден дел од стадионот.

Планот за реновирање на „Сантијаго Бернабеу“ е од 2014 година, но досега не е дадено „зелено светло“ за негова реализација. Реконструкцијата на стадионот би требало да чини околу 400 милиони евра.

- Оглас -

Најнови вести