Реал „смрзна“ во Москва, Рома го згази П’лзењ, нула во Манчестер

Актуелниот европски првак Реал Мадрид претрпе минимален пораз од 1-0 на гостувањето во Москва против ЦСКА. Младиот хрватски интернационалец Никола Власиќ уште во втората минута од средбата ја затресе мрежата на Навас, а „кралевите“ не успеаја да го совладаат Акинфеев во остатокот од мечот.

Баерн Минхен и Ајакс ремизираа на „Алијанц арената“ при конечни 1-1. Дефанзивецот на „баварците“, Матс Хумелс, донесе водство за домаќините во четвртата минута од средбата, додека младиот Мазрауи во 22-рата минута го постигна својот прв гол за Ајакс во Лигата на шампионите и израмни на 1-1, резултат кој на крајот се покажа како конечен.

Во Рим пукна „петарда“, Рома ја совлада Викторија П’лзењ со 5-0. Џеко посигна хет-трик (3′, 40′, 92′), додека Ундер и Клајверт во 64-тата, односно 73-тата минута од средбата ги решија дилемите на „Олимпико“.

Средбата на „Олд Трафорд“ меѓу Манчестер јунајтед и Валенсија е единствениот натпревар на кој не се постигна ниту еден гол. Мечот заврши 0-0.

РЕЗУЛТАТИ ВТОРО КОЛО ЛШ:

ЦСКА Москва – Реал Мадрид 1-0

Баерн Минхен – Ајакс 1-1

Рома – Викторија П’лзењ 5-0

АЕК Атина – Бенфика 2-3

Манчестер јунајтед 0-0

Олимпик Лион – Шахтар Донецк 2-2

- Оглас -

Најнови вести