Ренесанса на италијанскиот фудбал, ваков успех немале од најдобрите денови во Европа

Вкупно 24 екипи останаа во трка за трите трофеи во натпреварувањата на УЕФА. Освен елитната Лига на шампиони, каде што играат најдобрите, тука се и Лигата на Европа и Конференциската лига, во чии натпреварувања останаа најдобрите осум.

Интересно е дека Италија и Англија се единствените две земји кои свои претставници имаат во сите три натпреварувања, но сепак во преден план се Аѕурите. Екипите од земјата која е актуелен европски фудбалски првак имат дури шест преставнка во Европа.

Милан, Интер и Наполи се дел од Лигата на шампионите, Јувентус и Рома продолжуваат во четвртфиналето од Лигата на Европа, а Фиорентина атакува на трофејот во Конференциската лига.

Ова е само третпат во историјата во четвртфиналето на европските купови Италија да има шест екипи. Тоа се случило и во 1999 година, а рекордот е во 1991 година, кога дури седум италијански екипи останале во четвртфиналните фази.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Внесете го вашиот коментар!
Внесете го вашето име тука

- Оглас -

Најнови вести