Ривалство кое завршувало и со тепачки на теренот

Кошаркарските дуели меѓу Србија и Грција често знаат да бидат вистинска класика. Големите ривали вечерва ќе играат во квалификациите за пласман на Светското првенство. Грција е домаќин, но Србија најавува дека оди на победа.

По досегашните шест кола во групата, Грција е перфектна со шест победи, но ниеднаш нема играно со Србија, ниту со Германија, кои се главните ривали. За разлика од Грците, Србија веќе претрпе два порази во групата, и двата во дуелите со Германија.

Првопласираните три селекции одат на завршницата на Мундијалот, што значи дека покрај Германија, токму Србија и Грција треба да се најдат на завршницата. Сепак, секогаш е големо задоволство да се победи лутиот ривал. За тоа какви може да бидат дуелите на овие ривали, потсетува и мечот од 2010 година, кога на пријателски турнир на теренот се случи масовна тепачка. Сега не би требало да излезат работите од контрола, но сигурно дека ќе има „искри“.

Грците најавија дека ќе бидат во најсилниот состав, но и покрај тоа, гостите се фаворити. Србите најавија дека ќе атакуваат на двата бода за да ја продолжат низата од четири победи што ја имаат против Грција.

Во ваква ситуација, кога Србија е фаворит, а и традицијата е на нејзина страна, како предлог тип за денеска нудиме 2-2, односно Србија да води на полувреме и на крајот да се радува на триумф. За ваков расплет, во обложувалниците на SPORT LIFE коефициентот е 2.25.

Само за победа на Србија, коефициентот во SPORT LIFE е 1.65, додека триумф на Грција „вреди“ 2.25. Евентуално драматично реми е со коефициент 12. „Границата“ за вкупно поени е на 155,5 поени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести