Има и лични мотиви – Робињо и маскиран не може да се сокрие, на протести бара воен удар во Бразил (Фото)

Познатиот поранешен фудбалски ас Робињо е симпатизер на поразениот бразилски претседател Жаир Болсонеро и беше присутен на протестите кои сè уште траат против резултатите на изборите.

Победи противкандидатот Лула, што би можело да значи дека Робињо може да ѝ биде испорачан на Италија, каде што е осуден на 9 години затвор поради силување пред десеттина години.

На фотографијата што е објавена од протестите на кои приврзаниците на Болсонеро бараат да се изврши воен удар, односно да интервенира војската за да ја преземе власта, Робињо е маскиран со маска и капа.

Wearing a mask and cap, Robinho, convicted of rape in Italy, took to the streets to participate in the protest against the results of the presidential elections and to ask for “federal intervention”. from soccer

Бразилскиот закон и, пред сè, претседателот Болсонеро досега го штитеа Робињо од екстрадиција во Италија, па сега познатиот поранешен ас е во опасност ако Лула ја задржи победата да остане без заштита и да ѝ биде испорачан на Италија за да ја отслужи казната од 9 години.

- Оглас -

Најнови вести