Рома дома „прокоцка“ два гола и не победи против Киево

Рома уште еднаш покажа дека е тим кој нема константна форма. „Римската волчица“ одигра 2:2 на свој терен и сега има само пет бода, по четири одиграни меча во Серија А.

Почетокот на средбата не покажуваше дека Рома може повторно да киксне пред своите навивачи. Ел Шарави ги доведе домаќините во предност по само 10 минути игра. Во 30 минута веќе беше 2:0 за Рома, а прецизен беше Кристанте.

Фактот дека Рома беше домаќин и дека на полувремето имаше два гола предност на дуел против последнопласираната екипа, немаше знак дека може да се случи неочекувано нешто на „Олимпико“. Сепак, гостите од Верона не се предадоа. Бриса во 52 минута намали на 1:2, а со голо тна Степински во 83 минута, Киево стигна до 2:2. На крајот од средбата „летечите магариња“ може да жалат што не направија целосен пресврт, бидејќи имаа одлична шанса за 3:2 и тоа буквално во последната секунда од средбата.

Киево освои бод, но уште е во минус на салдото, поради тоа што беше казнет.

- Оглас -

Најнови вести