Романците со потенцијален НБА играч во Скопје

Со нов селектор, и само двајца кошаркари кои настапуваат во странство, романската репрезентација допатува во Скопје за вечерашниот меч против Македонија од 18.15 часот во „Борис Трајковски“. За Романците ова е прва средба во претквалификациите за Евробаскетот 2021, а тука се најдоа откако испаднаа од квалификациите за СП 2019.

Заре Марковски веќе не им е селектор, а негов наследник е Тудор Костеску, кој работи заедно со помошникот Ненад Марковиќ. Голем хендикеп им е неиграњето на плејот Андреј Мандаке и крилниот центар Влад Молдовеану. Но, учесникот на ЕП 2017, има двајца играчи на кои треба да се обрати внимание.

Џордан Вотсон кој ги покрива бековските позиции, е натурализираниот Романец, и играч со голема слобода, па нашите бекови ќе имаат тешка задача да го неутрализираат. Вотсон настапува за Орадеа и веќе доволно е воигран со останатите репрезентативци.

Другиот опасен играч е 21-годишниот Емануел Каце, член на шпанскиот прволигаш Мурсија. Тој пролетоска беше пријавен за НБА драфтот, станува збор за талент кој ја има минато кадетската кариера во Реал Мадрид, и во следните десетина години ќе биде главен романски играч.

Сепак, после победата во Косово, Македонија е во добро расположение, плус со публиката како поддршка, реално е да совладаме уште еден балкански ривал и да се доближиме до квалификациите за ЕП.

- Оглас -

Најнови вести