Сари откри како ќе го натера Азар да постигне 40 гола

Во пресрет гостувањето на „Сент Мери“ против Саутемптон, менаџерот на Челзи, Маурисио Сари, ја отрки стратегијата која ќе го стимулира Еден Азар да постигне голем број на погодоци за „сините“. Белгиецот е во неверојатна форма од почетокот на сезоната, моментално е најдобар стрелец во шампионатот со шест погодоци, а има и две асистенции, а неговиот тренер сака да продолжи со голгетерската серија, кога тој е расположен , секој негов потег е круцијален за тимот од Лондон.

„Лесно е да бидеш тренер на играч како што е Еден Азар. Тој е еден од најдобрите фудбалери во светот, не ми треба посебна стратегија за него. Само му давам слобода да се забавува на теренот, а тој со своите квалитети го прави она што го знае најдобро, да помога на тимот да остварува позотивни резултати. Сѐ додека е тој среќен, ќе игра на високо ниво, може да постигне голем број на погодоци, тоа го кажав и претходно, а би бил уште подобар ако биде поагресивен“, изјави Сари.

Натпреварот Саутемптон – Челзи е закажан за утре, во терминот од 15:15 часот.

- Оглас -

Најнови вести