Саудиска Арабија со покер тргна по покер титули

Саудиска Арабија се надева на четвртата титула на Азискиот куп, а тргнаа со победа од 4-0 против Северна Кореја. Хатан Бабир го отвори бункерот на ривалот со гол во 28-мата минута, па сè потоа одеше полесно за фаворитот.

Мохамед ал Фатил во финишот на првото полувреме повторно ја затресе мрежата на Северна Кореја, селекција која е аутсајдер во групата Е во конкуренција уште и на Катар и на Либан.

Поранешниот фудбалер на Вилјареал, Салем ал Давсари, беше стрелец на третиот гол за Саудиска Арабија, а печат на победата стави поранешниот соиграч на Барди од Леванте, Фахад ал Мувалад за конечни 4-0.

Катар и Либан ќе го играат вториот меч од оваа група утре од 17 часот.

- Оглас -

Најнови вести