Се работи за пласман на ЕП? Повикајте го голманот да даде гол (Видео)

Марек Родак е новиот херој на младинската репрезентација на Словачка. Тоа е голманот кој успеа да постигне гол во последната минута за победа на гостувањето кај Исланд, во еден од најважните мечеви од квалификациите за пласман на Европското првенство 2019 година за играчи до 21 година.

Словачка и Исланд се во трка за второто место во групата каде што Шпанија е сигурно прва. Исланд беше домаќин и на полувремето водеше со 1-0. Во вториот дел Словачка израмни, а во 90-тата минута поведе и со 2-1. Исланд успеа со гол од пенал во 93-тата минута да израмни на 2-2, но тоа не беше крајот.

Во последните моменти од дуелот гостите изведоа корнер, а во напад тргна и голманот Родак, кој успеа со глава да даде гол за победа од 3-2 и второ место на Словачка во групата.

- Оглас -

Најнови вести