Сефте победа за Металург во Лигата на шампионите

Металург го совлада тимот на Чеховски медведи со конечни 25-24, во шестото коло во Лигата на шампионите. Изрбаниците на Данило Брестовац конечно се израдуваа на победа во европскиот шампионат, откако претходно ги загубија првите пет сребди.

Последните минути од првото полувреме беа клучни за победата на „металурзи“, кога ја направија најголемата разлика од шест гола, па со 16-10 заминаа на паузата.

Гостите на стартот од вториот дел за успеаја да ја намалат негативата на само три гола, додека во последните пет минути предноста на Металург се стопи на два гола. Сепак, во финишот Чеховски останаа со играч помалку, но создадоа драма постигнувајќи гол во последната минута за 25-24, а потоа го промашија во нивниот последен напад за евентуално реми, па Даниловски ја забележа 18-тата интервенција и ја осигура победата за нашиот претставник.