Селекцијата до 19 години даде три гола, но загуби

Репрезентацијата на Македонија за фудбалери со 19 години со пораз тргна на турнирот во Словенија. Нашите талентирани фудбалери, предводени од селекторот Дашмир Беари, водеа со 2-0 по првото полувреме, но во вториот дел домашните беа доминантни и постигнаа четири гола за триумф од 4-3. Четвртиот гол на Словенија беше од пенал во 92-рата минута.

Дашмир Елези погоди во четвртата минута, Андреј Стојчевски во 21-вата, а ефектен автогол со глава си даде Домен Зајшек за водство на Македонија од 3-1 во 62-рата минута. Но, во последниот половина час, Словенците направија пресврт.

Во второто коло Македонија задутре има дуел со Саудиска Арабија, исто така во Крањска Гора, а на 7 септември во Чатеж ќе одиграме против Словачка.