Сензација над сензациите, Аргентина не освои ни бод против Саудиска Арабија (Видео)

Аргентина важи за еден од главните фаворити за светска титула на Мундијалот во Катар, но поразот од 1-2 против Саудиска Арабија покажа дека Гаучосите премногу се потпираат на ветерани и тоа е нивната слабост.

Аргентина водеше со 1-0 по првото полувреме, но Саудијците со блиц-криг направија пресврт кој го шокираше светот. За Аргентина заврши серијата од 36 меча по ред без пораз, испуштија прилика да го изедначат светскиот рекорд на Италија.

За утеха на Аргентина, тие и во 1990 тргнаа со шокантен пораз, но на крај стигнаа до финале. Шампион по пораз во првото коло стана Шпанија во 2010 година.

Но, Аргентина сега мора да ги победи Мексико и Полска ако сака да се најде во осминафиналето, дотогаш за титула веќе никој нема да зборува.

- Оглас -

Најнови вести