Сензационален камбек на Анахејм за капитулација на шампионот

Анахејм дакс успеа да го совлада актуелниот шампион на НХЛ, тимот на Вашингтон капиталс, со конечни 6-5. Гостите не се откажаа и покрај тоа што беа во негатива од четири гола кон средината на вториот период. Фуриозниот старт на Вашингтон со три брзи гола на стартот најавуваше уште една лесна победа, но „патките“ имаа други планови. До 13-тата минута од втората третина, Капиталците водеа со 5-1, а потоа примија пет гола без одговор.

При резултат од 5-3 во последниот период, гостите само за седум минути три пати ја тресеа мрежата на Вашингтон и се изборија за сензационален триумф и продолжување на победничката серија на четири средби, а воедно ставија крај на седумте победи во низа на нивниот противник.