Серина Вилијамс и Наоми Осака во финалето на Отвореното првенство на САД

Серина Вилијамс стигна до деветтото финале на Отвореното првенство на САД, каде што за противник ќе ја има Наоми Осака од Јапонија, која го оствари најголемиот успех во кариерата на овој Гренд слем турнир.

Некогашната најдобра тенисерка во светот, Вилијамс, немаше никакви проблеми во полуфиналето и лесно само за малку повеќе од еден час ја совлада Анастасија Севастова. Првиот сет Американката го доби со 6:3, а во вториот не дозволи противничката да освои ниту еден гем и заврши 6:0.

За Вилијамс ова ќе биде прво Гренд слем финале откако се породи. Последен пат во финале играше на Гренд слем турнирот во Мелбурн, на Отвореното првенство на Австралија минатата година. За Серина ова ќе биде вкупно 31 финале на еден Гренд слем турнир.

Осака е Јапонка чија кариера е во нагорна линија. Поголемиот дел од детството го поминала во Њујорк, каде што и тренира. Во полуфиналето на Отвореното првенство на САД, Осака со 2:0 во сетови (6:2, 6:4) ја победи Кејс од САД.

- Оглас -

Најнови вести