Шарапова се замори од тенисот

Руската тенисерка Марија Шарапова не планира да игра до крајот на сезонава, а причината е замор. Шарапова реши да ги пропушти турнирите во Пекинг, Тијанџин и Москва за што подобро да се подготви за следната сезона. Враќањето на теренot таа го планира за новогодишниот турнир во кинескиот град Шенџен.

Шамил Тарпишчев. кој е претседател на Руската тениска федерација, потврди дека Шарапова ќе си земе одмор пред Нова година. Таа во последниот период имала многу активности надвор од тенисот и нема да го одржи ветувањето дека ќе игра на ВТБ Кремљ купот (15-21 октомври).

Некогашната најдобра тенисерка на светот, годинава одигра само 31 меч на 11 турнири и на ниту еден турнир не го надмина полуфиналето. Во минатото таа играше на двојно повеќе турнири, а последната титула ја освои во октомври 2017, во кинескиот Тијанџин. Сега таму нема да ги брани поените, па може и да испадне од листата од 32 носителки на Гренд слем турнирите.

Шарапова има ново момче, британскиот милионер Александер Гилкс, кој е близок пријател на принцот Хари, па се шпекулира дека таа повеќе се интересира да стане мајка отколку да игра тенис.

- Оглас -

Најнови вести