Шеф на Барса се облекол како келнер за да го купи славниот Бразилец

Во 1996 година Барселона не успеа да го купи тогашниот прв стрелец во Премиер лигата, Алан Ширер. Тој од Блекбурн премина во Њукасл, па тргна во офанзива да го ангажира 19-годишниот Бразилец Роналдо, кој како тинејџер за ПСВ Ајндховен даде 54 гола на 57 натпревари.

Жоан Гаспарт, кој во тоа време беше потпретседател на каталонскиот клуб, откри како дошол до потписот на „феноменот“, исполнувајќи му ја желбата на тренерот Боби Робсон.

„Морав да се понижам за да дојдам до него. Не беше многу тешко да се договориме со ПСВ, обесштетувањето беше сума од околу 15 милиони евра во денешно време, но моравме да се договориме со играчот до 15-ти јули. Од ПСВ сфатија дека не сакаат да го продадат и се јавуваа во Бразилската фудбалска федерација да го запрат трансферот. Заминав во Бразил, но не ми дозволуваа пристап до Роналдо. Една келнерка во хотелот ми ја позајми нејзината работна облека, ми даде послужавник и кока-кола. На луѓето од обезбедувањето им реков дека има нарачка за фудбалерите и ме пуштија. Чукнав на вратата од собата на Роналдо и договорот за Барса го потпиша таму, на креветот од собата“, раскажува Гаспарт.

Роналдо во Барса остана само една сезона, но даде 47 гола.

- Оглас -

Најнови вести