Шкендија по добар европски резултат против екипа од Ерменија која никогаш не минала коло (Фото)

Екипата на Шкендија денес на гостински терен во Абовјан, Ерменија, го започнува новиот настап на европска сцена, во квалификациите за Конференциската лига. Противник на поранешниот шампион на Македонија е амбициозниот ерменски проект, Ноах, екипа со голем број странци, но без резултати на европска сцена.

Ерменците досега само двапати играле во европските фудбалски купови. Во ковид-сезоната во еден меч испаднале од казахстанскиот Каират со 4-1 во Лигата на Европа, додека следното лето се поразени од претставникот на Финска, Купс, во Конференциската лига со вкупни 5-1, откако на домашен терен победиле со 1-0, а потоа на гости загубиле со 5-0.

За нив ова е враќање во Европа по две години, но и покрај лошите резултати, квотите велат дека Ноах е фаворит против Шкендија со квота за победа од 1.99. Нерешениот резултат во Абовјан има квота од 3.40, додека победата на Шкендија има квота од 3.35.

Натпреварот помеѓу Ноах и Шкендија се игра со почеток во 18 часот.

- Оглас -

Најнови вести