Шок во Минхен, Борусија слави октоберфест

Баерн Минхен е совладан на свој терен со 0:3 од Борусија Менхенгладбах, и некарактеристично за баварците, имаат низа од три меча по ред на кои не успева да победи. Тимот на тренерот Нико Ковач е во очајна форма, а киксот против Менхенгладбах, може да му пресуди на хрватскиот тренер.

Сега во Бундеслигата, Борусија Дортмунд е лидер со три бода предност во однос на Менхенгладбах, Вердер и Херта, а Баерн е само петти. Дополнителен проблем за Баерн е повредата на Давид Алаба.

Борусија уште во 16 минута водеше со 2-0, потоа добро се бранеше, за во финишот да ги дотолчи фаворизираните домаќини кои дефинитивно се во криза. Баерн има шест титули по ред во Бундеслигата, па навивачите не се навикнати на низи од четири средби по ред без победа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести