Штета: Јужни замина во пензија со 499 победи

Русинот Михаил Јужни се пензионираше по поразот од Роберто Баутиста Агут на турнирот во Санкт Петербург во осминафиналната серија. Јужни беше на чекор од остварување голем јубилеј, 500 победи во неговата кариера, но по два и полчасовната пресметка, рускиот тенисер загуби со 7-6, 3-6, 6-3 во сетови.

Во неговата дваесетггодишна кариера, Јужни освои 10 АТП титули, во 2008 година се најде меѓу најдобрите 10 тенисери во светот откако на АТП-листата беше рангиран на осмата позиција, што е негов личен рекорд. Одигра и две полуфиналиња на Отвореното првенство на САД, во 2008 година загуби од Енди Родик, а две години подоцна беше послаб од Рафаел Надал.

„Сметам дека направив добра кариера. Да играв само на руско тло, немаше олку рано да ја завршам кариерата, но премногу патувања во краток рок почнуваат да ми пречат. Можам да играм на високо ниво, но едноставно сум уморен од исцрпувачките патувања. Време е да го посветам моето внимание на семејството“, истакна Јужни по поразот.

Рускиот тенисер во кариерата заработи 14 милиони долари од сите настапи на турнирите.

- Оглас -

Најнови вести