Силва го спаси Сити од втор кикс, Дибала го истури бесот врз Јанг бојс

Јувентус без проблеми славеше пред своја публика против Јанг бојс со резултат од 3-0. Херој за „старата дама“ е Пауло Дибала, кој постигна хет-трик. Аргентинецот рано го отвори мечот, во петтата минута со прекрасен погодок донесе предност за Јуве, а вториот гол го постигна во 33-тата минута.

Во второто полувреме мрежите мируваа сè до 69-тата минута, кога Дибала при асистенција на Куадрадо, по трет пат ја протна топката зад грбот на Вон Балмус. Гостите во последните десетина минути играа и со фудбалер помалку, откако Камара заработи два жолти картони за три минути.

По два меча во групната фаза, Јувентус има максимални шест бода, Јанг бојс останува без бодови по двата порази.

Манчестер сити успеа да ја запише првата победа сезонава во Лигата на шампиони. По шокантниот пораз пред своја публика од Лион, „граѓаните“ денес триумфираа со конечни 2-1 на гостувањето кај Хофенхајм. На домаќините им беа потребни 45 секунди да постигнат гол, но Агуеро веќе во осмата минута израмни на 1-1, реализирајќи го својот 32 погодок на 63 натпревари во елитното натпреварување. Давид Силва во 87-мата минута беше прецизен и им ја обезбеди посакуваната победа на Сити.

По два натпревари, Сити има четири бода, Хофенхајм останува на еден бод, со ремито од 2-2 против Шахтар во првото коло.

- Оглас -

Најнови вести