Снајдер ќе ѝ каже „чао“ на Холандија

Ексфудбалерот на Реал и Интер, на пријателскиот меч со Перу ќе се прости од репрезентацијата

Холандија денес игра пријателска средба со селекцијата на Перу, мечот со кој Весли Снајдер и официјално ќе стави крај на репрезентативната кариера. Триесет и четиригодишниот креативец уште во март истакна дека ќе се повлече од репрезентацијата, денес на арената „Јохан Кројф“ и официјално ќе биде испратен во холандската фудбалска историја.

Снајдер беше еден од најзаслужните фудбалери кога „лалињата“ стигнаа до финалето на Светското првенство во 2010 година, каде што со 1-0 загубија од Шпанија. Ексѕвездата одигра вкупно 133 натпревари во националниот дрес, постигнувајќи 31 погодоци.

Мечот е закажан во вечерниот термин, односно во 20.45 часот.

- Оглас -

Најнови вести