Состави за ЛШ: Пеп повторно ротира, Вернер го предводи нападот на Лајпциг

Фудбалерите на Манчестер сити го пречекуваат Лајпциг во реванш-натпреварот од осминафиналето во Лигата на шампионите.

Првиот натпревар заврши без победник 1:1, па патникот во четвртфиналето ќе биде одлучен на „Етихад“, а менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола, повторно одлучи да ротира.

Гвардиола изненади со стартниот состав и вечерва во стартниот тим на Граѓаните ќе ги нема ниту Марез, ниту Фоден, ниту Алварес.

Одбраната ја сочинуваат Стоунс, Аканџи, Дијас и Аке, додека во средниот ред ќе бидат Родри, Де Бројне и Гундоган, додека во нападот ќе бидат Бернардо Силва, Грилиш и Халанд.

На спротивната страна се очекува Тимо Вернер да биде најголемата закана кон голот на Сити.

Состави:
Манчестер Сити: Едерсон, Стоунс, Аканџи, Дијаш, Аке, Родри, Гундоган, Де Бројне, Силва, Грилиш, Халанд.

РБ Лајпциг: Блашвич, Хенрикс, Орбан, Гвардиол, Раум, Лајмер, Кампл, Собослаи, Хаидара, Форсберг, Вернер.

- Оглас -

Најнови вести