Спектакл во најава: Мегапресметка на двата последни светски шампиони

Германија – Франција е најзвучниот дуел за денешната програма од Лигата на нациите

Лигата на нациите не можеше да започне со подобар натпревар, веќе на отворањето на новото меѓународно првенство ќе се судрат двата последни светски прваци, актуелниот шампион Франција и шампионот од 2014 година, Германија. На „Алијанц арената“ во Минхен, „панцерите“ ги пречекуваат „триколорите“, неспорно е дека нѐ очекува спектакл во обид да се стигне до првите бодови во новото натпреварување.

Во таборот на француската репрезентација одамна е заборавен успехот од Русија, Гриезман, Мбапе, Погба и останатите сакаат да продолжат со исто темпо и натаму да редат позитивни резултати, воедно и да ја продолжат низата од 11 меча без пораз во сите конкуренции.

За Германците е сосема друга приказна, по дебаклот и раната елиминација во Русија, Јоахим Лев мора што побрзо да ги закрепне фудбалерите и да ги врати на победнички патеки, а задачата ќе биде многу потешка, со оглед на фактот дека играат против силната Франција.

Во меѓусебна пресметка, Германија последен пат славеше над Франција на СП во Бразил, во четврт-финалето со минимални 1-0. Оттогаш се сретнаа уште три пати, двете пријателски средби завршија со реми од 2-2, односно тирумф на Франција со 2-0, додека третиот, и најважниот меч, исто така припадна на „триколорите“, во полуфиналето на ЕП 2016 Франција славеше со 2-0.

Овој дуел за денес е најиграниот пар во нашите обложувалници, коефициентот за „кец“ на Германија е 2.45, за победа на Франција е 2.88, додека за реми е 3.30. Знаејќи го квалитетот на двете селекции, очекувано е да се тресат и двете мрежи, па за типот ГГ3+ ви нудиме квота 2.22.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести