Србија не смее да си дозволи кикс против Камерун

По синоќешниот пораз од Соединетите Американски Држави, Србија денеска не смее да претрпи нов неуспех на Светското првенство. Во рамките од групата Ц, Србија е апсолутен фаворит во дуелот против Камерун, иако ситуацијата на табелата покажува дека африканската селекција е со три бода, а Србите имаат еден бод.

„Штета што во првиот меч на турнирот нè победивме. Тоа беше важен меч, можеби и решавачки за поминување во следната фаза. Сега ќе мора да ја поправиме ситуацијата на следните мечеви. Турнирот е многу долг. Сега нè очекува дуел против Камерун и треба да го добиеме“, вели блокерот на српската репрезентација, Марко Подрашчанин.

Мечот меѓу Србија и Камерун ќе започне во 20.30 часот, а денеска на програмата се уште и дуелите меѓу Египет – Канада, Порторико – Полска, Австралија – САД, Доминиканска Република – Јапонија, Бразил – Франција, Иран – Бугарија и Италија – Белгија.

- Оглас -

Најнови вести