Стампедо од црвени бикови го прегазија Берлин

Лајпциг тргна триумфално на стартот од новата сезона сезона во Бундеслигата. На гостувањето кај Унион во Берлин, „црвените бикови“ ја запишаа првата радост со 4-0 и ги потврдија своите амбиции да им бидат предизвикувачи на Баерн и Дортмунд за врвот во германскиот шампионат.

Гостите до предност дојдоа во раната фаза од мечот преку Халстенберг, а Сабитцер и Вернер до паузата зголемија на 3-0. Деби од сонишатата имаше новото засилување од ПСЖ, Кристофер Нкунку, кој ги постави конечните 4-0 во 69-тата минута.

https://www.youtube.com/watch?v=iRuGkk92Ss0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести