Стариџ го спаси Ливерпул од пораз на „Стемфорд бриџ“

Челзи и Ливерпул го завршија дербито со нерешени 1-1, и двете екипи остануваат непоразени по седум кола во Премиер лигата.Еден Азар повторно ја затресе мрежата на тимот кој го води Јирген Клоп,  со шестиот гол во шампионатот мошеше да го реши денешното дерби, но Стариџ во последните минути од средбата го спаси својот тим од првиот пораз сезонава во англискиот шампионат.

Иако Ливерпул беше поконкретен во нападите на почетокот од средбата, Челзи ја чекаше првата шанса, и ја искористи во 23-тата минута. Ковачиќ го проигра Белгиецот во простор, а Азар без проблеми го совлада Алисон за водство на домаќините. Ливерпул креираше повеќе шанси и во второто полувреме, меѓутоа одбраната на „сините“ не дозволи израмнувачки погодок сѐ до 89-тата минута, кога Даниел Стариџ погоди од огромна далечина.

Ливерпул и Челзи и натаму се непоразени, исто како и Манчестер сити.  На табелата по седум кола Сити е прв со 19 бода, исто толку има и Ливерпул, но „црвените“ имаат послаба гол-разлика, додека Челзи има два бода помалку, односно 17.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести